![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgKzW67yE7wHOTG3wZvTdn-2Np6bOLdNmxQlOGtB-5N-RKlFPkOLYlttl09BFsj33g667iWNc7jEg-wmnBwNnkjITWlApDaPjYE8PtiEqi0XvazcHJZgO3xARyNiz3biHl7mOPb6nZxKSg/s320/yogurt.jpeg)
So, it's hump day now. And how well have I been doing eating ethically on a budget? With the exception of yesterday, pretty well I think.
Monday I had coffee and yogurt for breakfast (total $1.05). For lunch I had some of the soup I made on Sunday, but I forgot to bring any cheese for a garnish (total $1.29). As a snack I had two tiny, Italian plums (the kind that dry into prunes) that were organic and local bought Saturday at the farmers market ($.60). Dinner was some left over pizza from Sunday (total $1.61). Daily total--$4.55.
Yesterday,well, my breakfast was the same--coffee and yogurt (total $1.05), but for lunch I was invited to the Jesuit Community at school to talk some shop with a new teacher and last night I had dinner out at a local brew pub with a friend (cost with tax and tip, $15.00). This is a bit of an aberration and not typical for trying to eat on a budget (although maybe there is such a thing as a free lunch).
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgIGUiGp-vT407r56z1rSoFZMiBucBY0M8uyiTrcL5MoSdo1ICvG-I1LFFPT73V7A8ObMNcb9wbvfvwFrfVKsdf99rGB-ZnPqgAsWSfT1IMBD3_-tY7P9cLcY-FeemTT5FrnQZ3-XZ3Ze4/s320/dried+apples.jpg)
Today was much more typical. I had my coffee and yogurt breakfast. It's still my Roast House coffee and local yogurt without any artificial colors or sweeteners (total $1.05). Today for lunch I had soup with chips as garnish (total $1.29). For a snack I had some homemade trail mix made with local apples I dried last fall, some nectarines I dried a few weeks ago, some dried unsweetened organic coconut and some walnuts. I have to do some estimating here since I can't remember exactly what I paid for those Green bluff apples last October. I am guessing it's around $1.50. Dinner tonight (since I am actually typing this while on a conference call board meeting and soon will be making dinner while at the meeting, too!) a garden burger (bought on sale, $.83) on an organic whole wheat bun ($.62), with home made french fries from Olsen farms
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgAQlYdvPOwm5McV4n8m6kNyZn-nMplgeWuhyphenhyphendo4V_5hjEr2UhDIhfkKSDb3Ql6gSkjzK_VUrRfv3qgm8AP-DOXAKmS6fVbQ_fowfcEk0TgLaQfAWKyqpBVreuOpk7zfaes0IRq5Wu0aAY/s320/olsen+potato.jpeg)
potatoes ($.50). I'll use some organic ketchup ($.24) and some mustard (negligible) and some sliced tomato (grown by a colleague in his garden, thanks Doug!). Total -- $2.19--that's dollar menu prices at a fast food joint, but for much healthier local food. Not bad, if you ask me. For the day that comes to $6.03. That's less than half my dinner out from last night.
No comments:
Post a Comment